Chcesz zapisać swoje dziecko do Harcerstwa?

Harcerstwo to nie tylko niesamowita przygoda, ale także możliwość zdobycia sprawności na całe życie. Chcesz, aby Twoje dziecko wkroczyło z nami na szlak? Tutaj znajdziesz najważniejsze informacje.

Potrzeby dziecka zmieniają się wraz z jego rozwojem psychofizycznym. Instruktorzy harcerstwa wiedzą o tym doskonale, dlatego prowadząc gromadę zuchową lub drużynę harcerską, stosują odpowiednie działania dydaktyczne. Jednym z elementów harcerskiej metody wychowawczej jest nauka poprzez działanie. Dlatego na zbiórkach zuchowych dzieci poznają świat bawiąc się w coś lub kogoś, harcerze uczą się poprzez uczestnictwo w grach, harcerze starsi – realizację projektów, a wędrownicy dzięki służbie i pokonywaniu własnych słabości.

Harcerstwo, to przede wszystkim różnorodność. Każdy człowiek, niezależnie od tego, jakie ma talenty i predyspozycje, może zostać członkiem ZHP. Tutaj liczy się przede wszystkim chęć współpracy. Harcerstwo uczy działania w zespole, a jednocześnie stawia na indywidualność. Niezależnie od tego, czy zuch lub harcerz jest uzdolniony plastycznie, muzycznie, matematycznie lub aspiruje do bycia sportowcem, w ZHP zawsze znajdzie coś dla siebie. Tym samym harcerstwo potrafi połączyć wszystko co oferują inne zajęcia dodatkowe, a jednocześnie przedstawić to w dużo atrakcyjniejszy sposób.

Biwaki i obozy harcerskie, to wyjazdy pełne wrażeń, dostarczające dzieciom dużej ilości zabawy i atrakcji. Jednocześnie instruktorzy harcerscy pamiętają o realizacji głównej zasady – nauki poprzez działanie. To czas, w którym dzieci stają się bardziej samodzielne i zaradne. Każdy dzień na biwaku lub obozie jest dobrze zaplanowany i przygotowany zgodnie z predyspozycjami i wiekiem uczestników. Instruktorzy pracują z nimi przez cały rok, w związku z czym dobrze znają ich potrzeby. To zaleta rzadko spotykana wśród innych organizatorów wypoczynku.

JAK ZAPISAĆ DZIECKO DO HARCERSTWA?

Krok 1 – znajdź jednostkę dla siebie

Jeżeli chcesz zapisać swoje dziecko do harcerstwa to dobrze trafiłeś! W menu strony odnajdź zakładkę „Jednostki” i tam możesz poszukać odpowiedniej jednostki dla swojego dziecka ze względu na wiek lub miejsce zamieszkania.

Krok 2 – skontaktuj się z drużynowym

Znalazłeś już jednostkę do której chciałbyś dołączyć lub twoje dziecko? SUPER!!!

Skontaktuj się teraz z drużynowym za pomocą danych kontaktowych wypisanych przy danej jednostce.

Drużynowy udzieli ci wszystkich niezbędnych informacji.

Krok 3 – przyjdź na pierwszą zbiórkę

Przyjdź lub przyprowadź swoje dziecko na pierwszą zbiórkę.

To nic zobowiązującego, po pierwszej zbiórce możesz stwierdzić że to nie dla ciebie lub dziecka.

Gwarantujemy Ci jednak że na jednej zbiórce się to nie skończy i ty lub twoje dziecko z niecierpliwością będzie czekało na następną zbiórkę.

Krok 4 – wypełnij deklaracje i stań się prawowitym członkiem ZHP!

Wszystkiego na pewno dowiesz się od drużynowego, ale żeby oficjalnie i bezpiecznie uczestniczyć w zbiórkach musisz wypełnić deklarację oraz opłacić składki członkowskie. Jeżeli drużynowy nie dał Ci jeszcze deklaracji zwróć się do niego a na pewno Ci o wszystkim opowie i wytłumaczy.

A jeżeli interesuje Cię o co chodzi ze składkami to poniżej masz opisane wszystkie informacje na ich temat.

Jeżeli nie wiesz którą jednostkę wybrać lub masz jakieś dodatkowe pytania możesz też skontaktować się z nami przez maila pod adresem warminski@zhp.pl.

PODSTAWOWA SKŁADKA CZŁONKOWSKA ZHP

CO TO JEST PODSTAWOWA SKŁADKA CZŁONKOWSKA ZHP?

Podstawowa składka członkowska ZHP jest to dobrowolna wpłata pieniężna, świadczona regularnie przez członków ZHP w wysokości i terminach określonych przez Radę Naczelną ZHP. Warto podkreślić kwestię użytego powyżej słowa dobrowolność. Sama przynależność do ZHP jest dobrowolna. Jednak jeśli zostanie już złożona deklaracja członkowska, czyli wyrażenie woli wstąpienia do ZHP, tym samym przyjmuje się zasady obowiązujące w organizacji. W związku z tym, opłacenie podstawowej składki członkowskiej ZHP staje się przymusowe, ponieważ jest to jeden ze statutowych obowiązków członka ZHP. Nieopłacenie podstawowej składki członkowskiej ZHP skutkuje automatycznym ustaniem członkostwa w ZHP.

PODZIAŁ KWARTALNEJ SKŁADKI ( 60zł )

GK

CH

PJO

NA CO PRZEZNACZANE SĄ SKŁADKI?

• Część składki należnej Głównej Kwaterze ZHP ( GK )

• pokrycie składek członkowskich w międzynarodowych organizacjach skautowych
    • pokrycie kosztów funkcjonowania władz naczelnych ZHP
    • kształcenie i wsparcie metodyczne i programowe oraz
      opłacenie polisy ubezpieczenia OC obejmującej wszystkich członków ZHP
    • utworzenie kapitału żelaznego na szczeblu centralnym
  • Część składki należnej Chorągwi ( CH )

• prowadzenie bieżącej działalności chorągwi, w tym pozyskiwanie dodatkowych środków dla chorągwi i hufców
    • szkolenia kadry
    • obsługę księgową
    • ubezpieczenie NNW dla członków ZHP danej chorągwi
    • nadzór prawny i merytoryczny nad hufcami
  • Część składki należnej Hufcowi ( H )

• prowadzenie bieżącej działalności hufca, w tym pozyskiwanie dodatkowych środków
    • utrzymaniu siedziby hufca
    • wsparcie metodyczne i programowe dla drużynowych
    • kształcenie kadry instruktorskiej
    • prowadzenie rachunków bankowych
    • utrzymanie magazynów ze sprzętem posiadanym przez hufiec i podległe jednostki
    • nadzór prawny i merytoryczny nad instruktorami i drużynami
  • Część składki należnej podstawowej jednostce organizacyjnej tj. drużynie/gromadzie ( PJO )

• zakup materiałów programowych itp.
    • drobne elementy umundurowania np. krzyże harcerskie
    • dofinansowanie biwaków, rajdów, kursów